Magnus Carlsenin luovuttua ottelusta Nepomnjaštšia vastaan, Fide päätti MM-ottelun järjestämisestä Jekaterinburgissa 2022 pelatun kandidaattiturnauksen voittajan Jan Nepomnjaštšin ja toiseksi tulleen Kiinan Ding Lirenin välillä. Venäjän jouduttua maailmanlaajuiseen saartoon Ukrainan sodan vuoksi Nepomnjaštši pelaa Fiden tunnuksilla. Kiinan koronarajoitusten vuoksi ottelu pelataan vasta tänä keväänä 9.–30. toukokuuta Astanassa, Kazakstanin pääkaupungissa.

Ottelusta on ennustettu erittäin tasaväkistä. Nepomnjaštši on 32- vuotias Brjanskista kotoisin oleva Venäjän juutalainen suurmestari, elo 4/-23 2795. Ding Liren puolestaan on 30-vuotias, kotoisin Wenzhoun 10 miljoonaisesta teollisuuskaupungista itäisestä Zhejiangin provinssista. Hän on voittanut kolmesti Kiinan mestaruuden ja eloluvulla 2788 korkeimmalle rankattu maansa suurmestari.

Tätä kirjoittaessa on ottelun 12. peli juuri päättynyt Dingin voittoon ja tilanne ennen kahta viimeistä kierrosta on nyt tasan 6-6.  Ennustan kahta tiukkaa tasapeliä ja ottelun ratkaisua ensi sunnuntaina tiebreakissä.  Paineet ovat valtavat molemmilla, mutta ennen muuta Ding Lirenillä, jolta Kiinan jättivaltio toivoo samaa, mitä Anand teki Intian shakin hyväksi 2007 Meksiko Cityn MM-turnauksessa.

Tervetuloa Vapun jälkeen kirkastamaan älynystyröitä shakin MM-ottelun parhaiden pelien pariin Joose Norrin opastuksella. Muistakaa, että kuukin on Kiinassa kuumempi.

Petri Saharinen