Jekaterinburgin kandidaattiturnauksen voittajaa SM Jan Nepomnjaštšia tunnetaan varsin niukasti. Hän on Carlsenin ja Karjakinin ikätoveri, syntynyt 14.7.1990 Brjanskissa, joka sijaitsee Moskovasta 380 km Kiovaan ennen Ukrainan rajaa. Brjansk on Venäjän vanhimpia kaupunkeja, nykyisin lähes puolen miljoonan asukkaan moderni teollisuuskeskus ja tärkeä rautateiden sekä uusien moottoriteiden solmukohta.

Nepomnjaštši on syntyperältään juutalainen, mikä korostuu hänen shakillisessa kehityksessään. Hän on oppinut pelin jo varhain isoisältään. Kaikki hänen opettajansa ja valmentajansa ovat tuntemattomia mestareita. Junioreiden U10 ja U12 luokkien Euroopan mestaruuksien jälkeen hän nousi suurmestariksi 2007. Läpimurtona voidaan pitää Aeroflot Openin voittoa ja Dortmundin 2. sijaa 2008. Tästä lähtien Janin ura on kehittynyt vakaasti kohden aluksi Venäjän ja sitten koko maailman shakkikärkeä. Jekaterinburgissa hän sai tuloksen 8½/14 (+5,=7,-2) elo 2782, jotka ylsivät Fiden lokakuun 2021 rankingissa sijalle 4. Janin edellä ovat vain Carlsen, Caruana ja Ding.

Pelityyliltään Nepomnjaštši on hyökkäyspelaaja, joka pystyy asettamaan vastustajansa vaikeiden taktisten ongelmien eteen. Hän on myös verraten nopea ja varma rapidissa ja blitzissä, muttei kuitenkaan aivan Carlsenin tasoa. MM-ottelussa Janin mahdollisuudet ovat ennen muuta pitkien pelien strategisessa ja taktisessa aktiviteetissa. Hänen peliensä avausvalikoima kuvastaa hyvin näitä ominaisuksia: eniten sisilialaista kummallakin väreillä, valkeilla lisäksi espanjalaista, skottigambiittia ja ranskalaista. Mustilla d4:n vastauksena grünfeldiä, jossa taistelukosketus syntyy jo varhain. Joskus myös ranskalaista.

Jan Nepomnjaštšin persoonaan ja nautittaviin peleihin johdattelee meidät Pekka Kauppala, joka historioitsijana kertoo myös Venäjän nykyisistä juutalaisista suurmestareista. Entisistä ovat Botvinnik, Smyslov, Tal ja Kasparov nousseet maailmanmestareiksi. Miten käy Dubaissa, sen näemme runsaan kuukauden kuluttua.

Tervetuloa miettimään, kumman puolesta vetosi laitat.

Petri Saharinen